2016. aug 16.

Riport a velencefürdői szabadstrandról a Kossuth rádióban - vélemény

írta: Velence a Mienk (...?)
Riport a velencefürdői szabadstrandról a Kossuth rádióban - vélemény

20160730_130903_k.jpg

Blogunkban már többször foglalkoztunk a velencefürdői szabadstrand viszontagságaival:

Arról, hogy hogyan kezdődött, arról, hogy a helyi újságban miket írtak róla és miért nem értünk vele egyet, valamint egy rövid szubjektív vélemény is olvasható volt.

Nemrégiben ismét szó volt a strandról, ezúttal a Kossuth rádió Napközben című műsora foglalkozott július 21-én a velencefürdői szabadstrand helyzetével. A teljes riport az alábbi linkre kattintva érhető el: http://www.mediaklikk.hu/radio-lejatszo-kossuth/?date=2016-07-21_09:34:50&ch=mr1

Anélkül, hogy az egész anyagot idéznénk, szeretnénk néhány fontosabb gondolatot kiemelni, hiszen a kérdés továbbra is aktuális. Nagyon sok a kérdőjel a velencefürdői szabadstrand körül, melyeket az illetékesek nem igyekeznek eloszlatni.

 Ez a látvány fogadta nyár elején
a strandra érkezőket az eddigi bejáratnál...

 ... pár méterre ettől egy "csak hétvégi" bejárattal.

 

"Nem egy helyen épp mostanában szeretnék bezárni, vagy fizetőssé tenni a szabadstrandokat. A Balatonról is jönnek ilyen hírek, és most épp Velencefürdőn merült fel hasonló terv."

  • A Velencefürdő Cserje utcai szabadstrandnál nem most merült fel ez, már a tavalyi idényben be akarták zárni, idén tavasszal pedig megpróbálták beolvasztani a fizetős strandba.
  • A Balatonnál továbbra is számos szabadstrand található, ezeket az interneten külön oldalon összegyűjtve is meg lehet találni (http://balcsi.net/balatoni-szabadstrandok), valamint egyes önkormányzatok hirdetik is óriásplakáton. Igaz, hogy néhány szabadstrand fizetőssé vált, de a balatoni fizetős strandok szinte kivétel nélkül sokkal kedvezőbb feltételekkel vehetők igénybe, mint amit a fizetőssé váló velencefürdői strand kínált volna. Ezek alapján elmondhatjuk, hogy szolgáltatásaiban messze elmarad, árban viszont magasan a balatoni átlag fölött van.

 Gondozott út, hívogató tábla a Balatonon (Forrás: Google Streetview)

 

"Forrnak az indulatok, merthogy már kerítés is épült a strand körül, igaz már meg is bontották."

Amellett, hogy a kerítés gátolja a vízpart szabad megközelítését, létezik a helyi önkormányzatnak egy rendelete (19/2012), amely megtiltja, hogy a parttól számított 30 méteres sávon belül kerítést létesítsenek. Így tehát ez a kerítés jogszerűen meg sem épülhetett volna.

 Ez a látvány fogadta a látogatókat
a kerítés megbontása után....

 ... ez pedig pár héttel később, ez egy kisebb
kábelfektetési munkálat következménye, ami így maradt.

  
A riport első felében a szabadstrand bejáratánál nyilatkoznak a strandolók, egyikük a Velencei-tó kapuját hozta fel példaként, kiemelve a velencei és velencefürdői strandok közötti különbséget. A városban összesen 6 strand található, ezek közül jelenleg 3 látogatható ingyenesen, de azt tudni kell, hogy ezek közül csak egy működik a velencefürdői részen, a többi több kilométerre van, tehát az itt lakók számára ez jelenti az egyetlen fürdési lehetőséget helyben. A Velencei tó kapuja (Korzó) pedig valószínűleg csak addig marad ingyenes, amíg le nem jár az európai uniós projekteknél szokásos 5 éves fenntartási időszak.

"Azt javasolták, hogy mondjuk aki itt lakik 300 Ft-ot kellett volna naponta fizetnie, de azt mondjuk leehette volna a büfében."
  • Egyetértünk a riportbeli nyilatkozóval, miszerint ez nem egy túl jó javaslat, hiszen ahogyan ő is mondja, a környékbeliek nem iratokkal és pénztárcával járnak a strandra, nem szeretnék a nevüket és címüket tartalmazó dokumentumokat a parton hagyni, amíg úsznak egyet.
  • Aki csak egy órára ugrik le fürdeni, nem valószínű, hogy minden nap szeretne a büfében kötelezően fogyasztani (ráadásul nem bármit, hanem előre meghatározott 1-2 dologból lehet választani).

Egy másik nyilatkozó megemlíti, hogy volt egy lakossági fórum, ahol a polgármestert szembesítették a tavaly írásban megjelent ígéretével, miszerint a szabadstrand megmarad. Igaz ugyan, hogy az idei nyárra végül is sikerült megőrizni az ingyenességet, de erre semmi garanciát nem kaptunk a jövőre vonatkozóan.

vto_lakossagi_forum2_1.jpgLakossági fórum és bejárás 2015 augusztusában, 
melyen a további ingyenes működésre tett 
ígéretet Polgármester Úr.
(Forrás: VelenceiTóOnline)

vto_lakossagi_forum.jpgLakossági fórum 2016 júniusában, a már
megtörtént bezárás elleni tiltakozás hatására.
(Forrás: VelenceiTóOnline)


Koszti András Polgármester Úr nyilatkozatában szintén említi a 300 Ft-os kedvezményes belépődíjat, amely szerinte egy jó megoldás lett volna. Megjegyeznénk, hogy a kedvezményezettek köre nem volt pontosan meghatározva, ebben a kérdésben végig bizonytalanság uralkodott. Ha megnézzük, számos balatoni településen a helyi lakosok egész szezonban ingyenesen látogathatják az ottani fizetős strando(ka)t, a nyaralótulajdonosok pedig pár ezer forintért válthatnak ki idénybérletet. Ennek tükrében ez a 300 Ft nem is olyan kedvező, főleg egy többtagú család számára.

"Egy lakossági fórumot tartottunk pedig mindezek előtt, amire túl nagy érdeklődés nem mutatkozott, és azt gondoltuk, hogy akkor ezek szerint jó lesz így."
  • Ezt a lakossági fórumot az idény kezdete előtt tartották, amiről az érintettek nem szerezhettek tudomást, hiszen egy részük nem állandó lakos Velencefürdőn (arról nem is beszélve, hogy a meghirdetett napirendi pontok között nem is szerepelt a szabadstrand ügye). Ráadásul erre nem is számíthattak, a Polgármester Úr már említett tavalyi ígérete miatt.
  • Abból, hogy csak néhányan jelentek meg a fórumon, nem következik az, hogy a többség egyetért a döntéssel, hanem az előbb említett okok miatt nem volt lehetőségük hangot adni a véleményüknek.
  • Őszintén örülünk annak, hogy a későbbiekben a felháborodás hatására ezt végül újragondolták.
"Az üzemeltető a korábbi évei, tapasztalatai alapján elmondta, hogy azért ha már megépítettük a kerítést, mi lenne ha ott hagynánk, és ezzel tudnánk védeni az éjszakai időszakban, ugyanis ugye törvény tiltja, hogy éjszaka fürödjenek."
  • Felvetődik a kérdés, hogy milyen többéves tapasztalatról beszél, hiszen a velencei szabadstrandot csak tavaly óta üzemelteti.
  • Mint már említettük, ez a kerítés jogszerűen nem épülhetett volna meg, pedig erről az üzemeltető és az önkormányzat is tudott.
  • Végül egy olyan megoldás született ami nem gátolja a strand esetleges rongálását az éjszakai időszakban (egyébként nem tudunk róla, hogy ez jellemző lett volna erre a területre).
  • Az éjszakai fürdőzésről szóló jogszabály kimondja, hogy a vízfelület megvilágítása esetén a mély víz határáig szabad fürdőzni.
  • Tehát a kerítés semmitől nem véd (hiszen a bejárat nem zárható), viszont akadályozza a strand megközelítését, strandidőn kívül sem lehet a part mentén sétálni és egy esetleges veszélyhelyzetben megakadályozza a strand gyors elhagyását.

 A kerítés, ami megakadályozza
a szabadstrandra bejutást...

 ...és jogszerűtlenül épült.


A riport további részében az is elhangzott a Polgármester Úrtól, hogy július elsejétől végre lehet pénzt szedni a szabadstrandokon a WC használatáért. Ezzel egyet tudunk érteni, hiszen így tudja növelni a bevételét a strand üzemeltetője, ami lehetővé teszi az ingyenesség megmaradását.

A műsor második felében, ahol már nem a velencefürdői strandról van szó, hanem balatoni strandokról, érezhető, hogy ott másképp gondolkodnak. A fizetőssé válásnál komoly szempontot jelent a szolgáltatások mennyisége és színvonala, valamint a strand további fejlesztése is. Céljuk, hogy a strandjaik minden réteg számára, megfelelő áron és színvonalon legyenek elérhetőek, tehát kínálnak fizetős strandot számos szolgáltatással és ingyeneset is, kevesebbel.

 Gárdony-Velencei fizetős strand gárdonyi oldal.

 Gárdony-Velencei fizetős strand velencei oldal.


Sajnos Velencefürdőn egy olyan partszakaszt próbáltak (próbálnak) fizetőssé tenni, ahol nemcsak szolgáltatások nincsenek, de most már egy megfelelő méretű, árnyékot adó fa sincsen, miközben a helyieknek ez az egyetlen ingyenes fürdési lehetőségük. Ezen túl, ha megnézzük a szomszédos fizetős strand szolgáltatásait, akkor megállapíthatjuk, hogy az rendkívül szegényes, általában ingyenes strandokon szokás ennyi és ilyen színvonalú szolgáltatást biztosítani. Eközben itt az átlagnál magasabb belépődíjat kell fizetni a kedvezményre nem jogosultaknak, ráadásul a bejárata már Gárdony területén van, így a velencefürdőieknek sokkal távolabbra kellett volna menni a fizetős strandra bejutáshoz, mint jelenleg a szabadstrandra.

 Ez a fizetős strand napozóterének egyik széle...

 ...és a vízparti megoldás síkosságmenetesítés helyett.


Örülünk, hogy egy országos médium is foglalkozott a kérdéssel, annak már kevésbé, hogy ennyi helyreigazítandó állítás hangzott el a riport során. Jelen bejegyzésünknek az is a célja, hogy minél nagyobb közönséghez eljuttassa az ellenérveinket.

 

Szólj hozzá

szabadstrand Kossuth rádió Velencefürdő Koszti András