Velencefürdő szabad (?) strand
Bizonyára sokan emlékeznek arra, hogy 2015-ben nagy port vert fel, hogy az ÁNTSZ megszállta a Velencei-tó strandjait és különböző szabálytalanságokat állapított meg, melynek következtében egyes strandokat bezárásra ítélt. A velencefürdői szabadstrand üzemeltetője ez ellen nem is fellebbezett, kihelyezte a "Fürödni tilos" táblát és ezzel a maga részéről elintézettnek tekintette az ügyet. De aztán megállapodás született arról, hogy végül a szezon végéig működhettek a strandok.
A helyzetről lakossági fórumot tartottak és a város helyi újságjában (Velencei Híradó) is megjelent egy cikk a helyzetről. Mindkét helyen ígéret hangzott el a város vezetése részéről, hogy az ingyenes fürdési lehetőség megmarad.
Azt hihettük, hogy ezzel megoldódott a kérdés és 2016-ban élvezhetjük a szabadstrandot, éppen ezért megdöbbenve vettük észre, amikor a nyár elején egy kerítés épült a szabadstrand körül, megakadályozva a bejutást.
Kiderült, hogy az eddig ingyenes szabadstrandot körbekerítették és a fizetős TóParty strandhoz csatolták. Erről az érintett lakossággal, fürdőzőkkel semmiféle egyeztetés nem történt, csupán egy némileg zavaros kiírást találhattunk a kerítésen, mely az ÁNTSZ rendelkezésére hivatkozott (nincs elegendő szociális helyiség).
A nagy lakossági felháborodás miatt rögtönzött fórumot tartottak, ahol mintegy 200 lakos vett részt és egy időre a polgármester is megjelent. Bár a rendezvényen valóban nem volt hangosítás, ő nem volt hajlandó mindenki által hallhatóan beszélni, így valódi párbeszéd nem alakulhatott ki. Ennek ellenére néhány dolog elhangzott a polgármester és az üzemeltető részéről: Közölték, hogy az ÁNTSZ csak úgy engedélyezte a strand működését, ha az egészet (a fizetős és ingyenes részt) egy egészként kezelik, amiből az következik, hogy az egészet fizetőssé teszik (vagy nem kap engedélyt). Ma már tudjuk, hogy ennek a hátterében az volt, hogy a fizetős rész nem rendelkezett elegendő WC-vel és ezt úgy gondolták megoldani, hogy a szabadstrandon rendelkezésre álló vizesblokkot a fizetőssel összevonják, így tesznek eleget az előírásnak. Tehát nem a szabadstrand résszel volt gond ilyen tekintetben, hanem a fizetős résszel, mégis az ingyenes részt szüntették meg ezzel a döntéssel.
Elhangzott az is, hogy a helyi lakosok és üdülőtulajdonosok 300 Ft-os kedvezményes áron vehették volna igénybe az így összevont strandot. Az azonban kevésbé volt kifejtve, hogy ez miért nem megfelelő felajánlás: nem volt tisztázva, hogy az üdülőtulajdonosok milyen módon igazolják jogosultságukat, tekintettel arra, hogy itteni lakcímmel nem rendelkeznek. Nyilván nem életszerű, hogy az emberek tulajdoni lappal és személyi igazolvánnyal, vagy akár egy névre szóló közüzemi csekkel járjanak strandolni. Az sem volt tisztázva, hogy a tulajdonoson kívül még hány ember jogosult erre a kedvezményre, a hírek alapján egy 2 felnőttből és két gyerekből álló család már nem tudott volna kedvezményesen bejutni, nem beszélve a többi közeli rokonról, akik életszerűen előfordulhatnak a nyaralóban. A helyiek jelentős része csak rövid időre megy le a strandra, akár többször is egy nap, nekik szintén nagy érvágás lett volna ez az új rendszer. (Megszűnt volna az lehetőség, hogy tetszőleges időpontban, csupán egy fürdőruhában és törölközővel tetszőlegesen le lehetett volna menni a strandra.) Az sem volt elfogadható, hogy a strandot csak a gárdonyi bejáraton keresztül lehetett volna megközelíteni (legalábbis hétköznap), ami jelentős többlet gyaloglásra kényszerítette volna a fürdőzőket.
A kissé paprikás hangulatú fórumról helyi és országos médium is tudósított, bár azt hozzá kell tennünk, hogy a helyi tudósító mintha az üzemeltető érdekeit előtérbe helyezve állította volna össze a beszámolóját.
Mindenesetre a fórum megtette a hatását, mivel a Polgármester Úr megígérte, hogy a következő héten egyeztet az üzemeltetővel, a képviselő-testületet bevonva. És valóban, következő héten azt a döntést hozták, hogy mégis megmaradhat a szabadstrand (pontosabban a régi szabadstrand területének fele működhet tovább ingyenesen). Abból nem engednek ugyan, hogy az épített vizesblokkot a környező területtel a fizetős részhez csatolják, és a kerítést sem bontják le, de mobil WC-t és zuhanyzót létesítettek a meghagyott részen. A terület ezután nyilván nagyobb népsűrűséggel, de továbbra is ingyenesen használható maradt.
Akkor most minden rendben és happy end? Nem egészen... de erről legközelebb.