Amit a Velencei-tó komplex partfal-rehabilitációjáról tudni lehet
Bizonyára más sokan hallottak a Velencei-tavi komplex partfal-rehabilitációs projektről, ami az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb szabású beavatkozása lesz a tónál. Ugyanakkor a részletekről nagyon keveset lehet tudni, inkább az csíphet el információ-morzsákat, aki kifejezetten figyeli a híradásokat.
(Azok kedvéért, akik alaposabban szeretnének utánaolvasni, a projekt azonosítója: KEHOP-1.3.0-15-2016-00015.)
Látkép az Északi partról, Velencefürdő Cserje utca
Eddig azt lehetett tudni, hogy 2015 végére befejeződött az előkészítő szakasz, amelyben egy fejlesztési koncepció, megvalósíthatósági tanulmány és elvi vízjogi engedélyezési dokumentáció készült. Ezek keretében számos felmérés elvégzése és terv kidolgozása valósult meg, amelyek a kivitelezési szakaszban fognak fontos szerephez jutni. A tervezési szakaszban lehatárolták a fő fejlesztési irányokat és beavatkozási területeket, úgymint:
- Partfal rekonstrukció: bontás, építés, magasítás, megerősítés
- Kotrási feladatok: kikötők és csatornák kotrása, természetvédelmi területen végzendő kotrások
- Felszíni vízrendezési feladatok: Gárdony és Velence mélyebben fekvő részein a vízelvezetési problémák megoldása
- Egyéb beavatkozások: természetes ívóhelyek, halbölcsők kialakítása
A tervezetben szereplő partvédművek szerkezeti kialakításai. Forrás: A tervezett partvédőművek szerkezeti kialakításai.pdf
Látszik tehát, hogy a projekt nem csupán partfal-rekonstrukcióból áll.
Az előkészítő szakaszban igen részletes tervek készültek, amelyek minden tekintetben felmérték a tó jelenlegi állapotát. Részletes felmérés készült a mederfenék jelenlegi állapotáról, a tóval kapcsolatban álló felszíni és felszín alatti vizekről. Készült zoológiai tanulmány, amely részletesen felméri és bemutatja a tó növény- és állatvilágát, mégpedig olyan részletességgel, hogy az egyes egyedek darabszámát is meghatározták az érintett területen. Külön tanulmány foglalkozott a védett Natura 2000 területtel, a beruházás várható hatásaival.
A tó élővilága: strandon fürdőző vadkacsa.
Az ügynek új lendületet az adhat, hogy idén augusztus végén megjelent a közbeszerzési felhívás a kivitelezésre, amely már részletes előírásokat tartalmaz az elvégzendő beruházásról. A kiíró, ajánlatkérő az Országos Vízügyi Főigazgatóság, az ajánlatok beadási határideje október 4. Az érdeklődők a honlapjukról akár a teljes kiírási dokumentációt is letölthetik. Ebből látható, hogy ugyanúgy a munka része a Megvalósíthatósági Tanulmány felülvizsgálata, vízjogi engedélyezési tervek készítése és az engedélyek megszerzése, majd a kiviteli tervek elkészítése, mint maga a kivitelezési munka elvégzése.
Valószínűsíthető, hogy mind időben, mind költségben a megvalósítási rész fog dominálni, azonban ez nem jöhet létre megfelelően előkészített tervek nélkül. Az ilyen projekteknél, ahol a tervezés, az engedélyek megszerzése egy csomagban szerepel a kivitelezéssel, kockázatot jelenthet, hogy mennyi idő alatt sikerül megszerezni azokat az engedélyeket, amelyek alapján az érdemi építkezés megkezdődhet. Ennek során – a tervek szerint – több mint 5 km partvédőművet bontanak el, majd összesen mintegy 29 km hosszan fog épülni vagy átépülni új partvédőmű. A kotrási munkálatok keretében a betorkolló vízfolyások, öblök kotrása valósul meg, több mint 100.000 m3 iszap eltávolításával.
A tervezett zagytározók. Bal oldalt a dinnyési, jobb oldalt a Cserepes-szigeti. Forrás: Megvalósíthatósági Tanulmány Zoológiai munkarész
A természetvédelmi, áramlásjavító és vízminőség védelmi kotrások keretében összesen mintegy 40.000 m3 mederanyag eltávolítását tervezik. A kotrási anyagok elhelyezéséhez egy nagy, a Cserepes-sziget mintegy 2/3-át elfoglaló zagytér kialakítása fog megtörténni 17 hektáron, amely terület régebben már szolgált zagy elhelyezésére és nem zavarja a terület élővilágát. Emellett épül egy kisebb tározó is Dinnyés területén. A közbeszerzési kiírás feladatként tartalmazza az ívóhelyek, halbölcsők kialakítását, de nincs nyoma az előzetes tervekben még szereplő felszíni vízrendezési feladatoknak.
Partfal részlete. Forrás: Megvalósíthatósági Tanulmány Zoológiai munkarész
Látható, hogy rengeteg előtanulmány készült, sok mindent lehet tudni, bár azért még maradnak műszaki-technológiai kérdések is, de még több merül fel a pénzügyi-jogi (politikai?) vonalon.
A kiírás tartalmazza, hogy a teljes projektet 49 hónap alatt kell teljesíteni, ami ugyebár kicsivel több, mint 4 év. Viszont – ahogy már említettük – némi bizonytalanságot jelent, hogy a tervek mennyi idő alatt fognak elkészülni és főleg, hogy mennyi idő alatt fognak engedélyt szerezni. Így a kivitelezés kezdési időpontja bizonytalan és – mint minden szabadban végzett beruházás – az időjárás viszontagságaitól is függ.
Nem lehet viszont az időjárást okolni azért, hogy a közbeszerzési kiírásban a projekt teljes becsült értékére 1 Ft szerepel, ami nyilvánvalóan nem helyes. Ilyenkor felmerül az emberben, hogy vajon egy ilyen jelentős projektnél hibát vétenek pont ennél a pontnál, vagy szándékosan nem akarták orientálni a pályázókat. Az irányadó lehet, hogy az alkalmassági feltételeknél az szerepel, hogy csak az pályázhat, akinek az elmúlt 3 évben legalább nettó 7,5 milliárd Ft árbevétele volt a közbeszerzés tárgya szerinti munkákból. Ilyen nagyságrendű munkánál nagyon nem mindegy, hogy mekkora volumenű munkáról van szó.
Mindezek mellé társul még az a nemrégiben megjelent hír, miszerint elképzelhető, hogy a beruházást kiemelt projektté nyilvánítják. Ami jó dolog lehet, ha ebből adódóan például könnyebben megszerezhetőek a szükséges építési engedélyek, de aggodalomra adhat okot, ha emiatt kevésbé lesz átlátható a kivitelezés menete, sokkal nagyobb tere lesz a politikai szempontok által meghatározott érdekeknek, a kézi vezérlésnek. Kiemelt projekteknél az egyébként kötelező lakossági fórumokat és tájékoztatásokat is el lehet hagyni és sokkal inkább el lehet titkolni, hogy az az említett 1 Ft valójában hány milliárd.
Talán a minél nagyobb nyilvánosság csökkentheti ezt a hatást.